Boeren die hun bedrijf beëindigen en een leegstaande boerderij achterlaten. Op het Drentse platteland is het aan de orde van de dag. KNHM Drenthe besloot van de nood een deugd te maken en startte samen met de Drentse gemeente De Wolden het project ‘Bedrijfshuisvesting op het Platteland’.
Oude boerderijen voor nieuwe MKB-bedrijven
Het project richt zich op de vraag hoe de gemeente MKB-ondernemers in voormalige boerderijen kan huisvesten. Wethouder Jan ten Kate: “Door de schaalvergroting in de landbouw loopt het aantal boerenbedrijven in Drenthe snel terug en komen er steeds meer voormalige boerderijen op de markt. De vraag ligt dan ook voor de hand: hoe kunnen we nieuwe bedrijven in vrijkomende agrarische panden krijgen.”
Methodiek inzetten bij andere gemeenten
Inmiddels is het project, waaraan ook de Provincie Drenthe en de Kamer van Koophandel deelnamen, afgerond. De belangrijkste belemmeringen in de regelgeving zijn weggenomen. Mede dankzij de bemiddeling van een aantal lokale makelaars namen de eerste ondernemers onlangs hun intrek in een voormalige boerderij. De gemeente is alweer met een volgende groep MKB-ers in gesprek en de provincie Drenthe wil de ontwikkelde methodiek ook in andere gemeenten gaan inzetten.
Ook Freek Benning, namens KNHM bij het project betrokken, ziet volop groeimogelijkheden: “Door nieuwe bedrijvigheid aan te trekken vergroot je de vitaliteit van het platteland. Je voorkomt dat boerderijen verrommelen, biedt jonge ondernemers een aantrekkelijke vestigingslocatie en haalt nieuwe economische activiteit de gemeente binnen. Dat komt de leefbaarheid sterk ten goede.”
Meer informatie
Freek Benning, KNHM afdeling Drenthe
T 06 52664196
E freek.benning@gmail.com
www.ondernemenophetplatteland.nl/drenthe

